טום פרידמן: למעלה באוויר

"למעלה באוויר", מיצב ענק וצבעוני של האמן האמריקני טום פרידמן במפל האור במוזיאון תל אביב.

המיצב מורכב מ 850 פריטים התלויים מהתקרה. במבט ראשון נדמה שמדובר בחפצים מן המוכן, "רדי מייד" של פרטי מזון ולבוש, כדורי ספורט, רהיטים, כלי בית, ציטוטים וסמלים, אלא שבעצם החפצים במיצב "למעלה באוויר" נוצרו בעבודת יד קפדנית, שקדנית  וסבלנית. התוצאה המרהיבה, היא מעין מובייל ענק של טבע דומם מפוזר ומרחף באוויר, המייצג את עולם החפצים והדימויים של המאה העשרים ואחת.

למעלה באוויר

המעניין במיצב הוא הדו שיח בין המימד הסטאטי לבין הנסיון לייצר תנועה בחלל. מכל זוית במפל האור המיצב נראה שונה. המיצב עוסק בקונספטואלי, במושגי, ניתן לחשוב על כל חפץ תלוי לא בתור החפץ עצמו אלא בתור רעיון או בתור פסל בפני עצמו. כל תצריף של אובייקטים יוצר סיפורים קטנים ורעיונות של פרידמן. במיצב משולב ענף של עץ זית  אותו בחר פרידמן כסמל לחיבור לישראל. שילוב של ענף עץ מקומי, זהו מנהג אותו מקפיד פרידמן לקיים בכל מדינה בעולם בו המיצב מוצג.

להלן קישור לשני סרטונים אודות המיצב ותהליך ההקמה שלו במוזיאון:

http://www.tamuseum.org.il/he/about-the-exhibition/tom-friedman-up-in-the-air

תמונה 2

האמן טום פרידמן (נ' 1965, סנט לואיס, מיזורי), החל להציג ב-1990.עוסק באומנות פופולארית, עבודותיו הפיסוליות נובעות מתוך עולם החפצים היומיומי, והן מהוות את אחת התגובות העכשוויות המעניינות לנוכחות המרובה של חפצים ושל דימויים,תרבות השפע,  הן במציאות והן בעולם האמנות. הריבוי המוגזם משבש את החפץ המוכר עד הזרה מוחלטת.

"מפל האור" , בו מוצג המיצב, הוא פרט אדריכלי מרכזי בבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר (אדריכל: פרסטון סקוט כהן) הקושר בין פנים לחוץ. זהו חלל ייחודי מבחינה גיאומטרית: אטריום מפותל יצוק בבטון שגובהו 26.5 מטרים, המחדיר לחללי המוזיאון אור טבעי שהחזריו מתפשטים במפלסים השונים. אולמות התצוגה והמערכות המבניות של הבניין נערמים סביבו אלה על אלה ומתקשרים ביניהם.

תמונה 3

בחלק התחתון של מפל האור, 3 קומות מתחת לפני הקרקע, מפוזרים פופים עם משקפות ממש מתחת למובייל הענק. הקהל מוזמן להתרווח על הפופים ובעזרת המשקפת  לתצפת מקרוב על כל אותם פריטים מרהיבים וצבעוניים המפוזרים בחלל.

התמונות באדיבות הצלם אלעד שריג

אוצרת:  רותי דירקטור

התערוכה מוצגת במוזיאון תל אביב לאומנות ותינעל ב 15.3.14 

פורסם בתאריך: חמישי 1.1.2015
שליחה
הדפסה
pin it