לגור במכולה: כל מה שרציתם לדעת

בנייה בתים ממכולות ימיות היא דרך ירוקה וחסכונית ליהנות מבית משלכם, והעיצוב? לא מה שחשבתם

אנחנו שומעים לעיתים תכופות את צמד המונחים דיור בר-השגה ובנייה ירוקה, אבל לא תמיד ברור מה עומד מאחורי המושגים הללו.  שני המונחים הללו קמים לתחייה באופן מוחשי דרך יוזמה מעניינת שקיימת כבר ארבעים שנה בנוף הישראלי. היוזמה, שהופכת אט-אט לפתרון לגיטימי, היא הסבת מכולות ימיות לבתים פרטיים.

כן, מה ששמעתם!

מכולות ימיות, דרכן מובלת סחורה וטובין על ספינות לרחבי העולם, זוכות למיחזור וחיים חדשים והופכות לבתים של ממש. החסכון הכספי הוא אדיר ומתבטא בעשרות ומאות אחוזים! מה הוא למשל מחיר של בית מכולה לדוגמא כולל מטבח, חדר אמבטיה ומזגנים? זוג עימו שוחחתי סיפר על הבית  החדש שלהם ממכולה, בית דו קומתי במושב בארץ בגודל 145 מ"ר, עם בידוד וגימור מצוין, בית שעלה רק 600,000  שקל כולל מע"מ וממ"ד. שלא נדבר על התהליך עצמו – שלושה חודשים, והמפתחות אצלכם.

מכולה 4 (2)

 מכולה בתור בית – היאמן כי יסופר?

חברת "ישראמרין" שפועלת בתחום בארץ כבר כארבעים שנה, היא אחת ממספר חברות העוסקות בתחום בארץ. שאלנו את ימית נוימן, מנהלת השיווק של "ישראמרין" כיצד הופכים מכולה ימית לבית פרטי. "המכולות הללו עמידות בתנאי שטח קשים כמו מליחות, שמש ושחיקת החומר. לכן גם המכולות הממוחזרות הן במצב מצוין. במקום להטביע את המכולות בים ולתת להן להיאכל בקרקעית הים ולגרום לעוד זיהום, אנחנו נותנים למכולות חיים חדשים והזדמנות לדיירים ליהנות מבית חדש ואיכות חיים אחרת עם בית פרטי וצמוד קרקע"

בנוף הישראלי לקח זמן לבתי המכולה להפוך לפתרון רלוונטי מספרת ימית: "בארץ אנחנו אוהבים בטון. הסלוגן של חברת הלבנים עובדת, אם זה לא לבנים, ישראלים לא קונים. עם זאת, דוגמאות שעובדות מהעולם, הצורך בפתרון דיור זול והטרנד הירוק גרמו לבתי המכולה שלנו לתפוס תאוצה בשנים האחרונות והביקוש רק גובר".

shipping-container-home-5

מכולה בתור בית – יתרונות ופתרונות

  • מרגע פתיחת התהליך עד קבלת המפתחות, התהליך אורך כשלושה חודשים. שלושה חודשים ואתם עם מפתחות ביד!
  • שימוש בטכניקה של "בנייה קלה" – לוחות גבס ובידוד יוצרים את תשתית הבית. בנייה ירוקה שמצמצמת לכלוך, רעש וזיהום שנוצר באתרי בנייה. הכל נוצר במפעל והבית שלכם מגיע מוכן כיחידה אחת.
  • מכולה שמוסבת למבנה מחולקת בקונסטרקציה מודולרית עמידה . המודולריות מעניקה לכם מרחב משחק בבית ואינסוף אפשרויות תכנון ועיצוב.
  • חיפוי חיצוני ופנימי ללא צורך בפשרות עיצוביות – הבית שלכם יכול להיות מחופה אבן, עץ, שליכט צבעוני, לוחות גבס צבועים בצבע אקרילי רגיל ועוד ועוד.

גג

החזון, מספרת נוימן, הוא לבנות בנייני מגורים שלמים עם עשרות דירות או משרדים, בדיוק כמו מודלים דומים בלונדון, (פרויקט עיר המכולות), קאשל, ניו-זילנד (קניון קאשל ופרויקט המגורים הצמוד לו) לאפייט במדינת ניו יורק בארה"ב (מרכז לאפייט) ועוד אלפי דוגמאות.

האמירה החברתית שמעניקה האפשרות של מגורים לגיטמיים במכולה היא חזקה ומשמעותית וממחישה לנו כיצד ארכיטקטורה משפיעה ויכולה להשפיע משמעותית בעתיד על המרחב הכלכלי והחברתי הקיים בארץ.

kalkins-shipping-container-homes1

פורסם בתאריך: שני 9.6.2014
שליחה
הדפסה
pin it