ראיון מלא אור עם תמר שניידר – מעצבת וחוקרת צבע

שיחה מאירת עיניים תמר שניידר, מעצבת ואמנית שפועלת בין עולמות מגוונים של חומר, אור וצבע

האור שבוקע משניידר במהלך הראיון, מומחית צבע ייחודית בתחומה, מתאים במדויק לשם הסטודיו שלה – אמנות החומר והאור. "שנים רודף אותי השם של הסטודיו. אני כל כך מחוברת לנושא וחוקרת צבע מדי יום, והמילה צבע שלעצמה לא מופיעה בשם המותג שלי. הסיבה שאני לא משנה את השם היא משום שהצבע בעצם כבר קיים בשם – שילוב של אור וחומר יוצר צבע".

תמונה תמר 4בעבודתה של שניידר, אדריכלית פנים, מעצבת פנים ואמנית, היא משלבת בין עולם רוח של עיצוב לבין עולם של ידע ועבודת כפיים. במעבדה-סטודיו שלה היא מתחקה אחר פיגמנטים ומפתחת חומרים בתהליכים כימיים מורכבים תוך כדי עבודה על פרויקטים מסחריים ופרטיים. במהלך השנים עבדה עם חברות רבות בשוק, כולל נירלט, לפיתוח צבעי אפקטים דקורטיביים שונים, נושא הקרוב לליבה. את עבודת העיצוב שלה היא תופסת כחוויה הוליסטית בה היא מתעסקת בהרכבי חומרים ויוצרת חומרים חדשים עבור פרויקטים אותם היא מעצבת. תכנון פרויקט עבורה הוא ניתוח כירורגי ולא פלסטי, השינוי מגיע מתוך הבנת הלקוח ואז החומרים, הרכבם וההרמוניה שהם יוצרים.

המשיכה שלה לצבע המשיכה עם סיום לימודי האמנות ההתחלתיים שלה, ולא הפסיקה. עד היום היא חוקרת הגדרות ומותחת גבולות של חומרים וצבעים, אותם היא מיישמת לאחר מכן בפרויקטים בעיצובה. "במשך שבע שנים חקרתי טמפרטורה, חזרתי לבצלאל וחקרתי זכוכית וחומר במטרה להבין חומר טוב יותר ולחקור זוויות עיצוב שאותו חומר יכול לקחת אותי אליהם. מבחינתי, מימד היופי והאסתטיות הוא ברור מאליו בעיצוב מקום והוא חייב להתקיים. ההצלחה האמיתית מתחילה בבחירת חומרי צבע והבנה מהותית של השפעות הרכבם על המשתמשים במרחב".

פרויקט צבעוני במיוחד שהיא מספרת לי עליו הוא העיצוב מחדש של משרדי מועדון הכדורגל – מכבי תל אביב. פה פלטת הצבעים מובנית מראש "אפילו עט אדום לא נכנס למשרדים שלהם", שניידר צוחקת. שניידר נתנה במה לצבעי הקבוצה במשרדים, כחלק ממתיחת הפנים במשרד היא שילבה שולחנות שנצבעו בחומר אפוקסי בצבע כחול עז לצד כסאות צהובים, ושילבה ציורי קיר בנושא כדורגל, פרי ידיה ובשיתוף עם גלית גרונפילד. מעבר לתחום התמחותה כמעצבת, שניידר היא גם ציירת ואמנית המציגה בתערוכות שונות בארץ.

שניידר מתעסקת בצבע גם בעיצוב בתים פרטיים ומספרת באופטימיות על הפתיחות שלקוחות מביעים בנושא בחירת צבע. היא מספרת על ימים בהם קירות לבנים לבית היו מבחינת רבים בגדר יעשה ובל-יעבור לעומת הלך הרוח הנוכחי, עכשיו היא מראה ללקוחות דוגמאות צבע ממרכז נירלט באופן קבוע. עיצוב אישי לבית מבחינתה הוא לא עסק לעשירים בלבד. "מעצב צריך לדעת להתאים פרויקט לתקציב ולא להיפך. כוח נוסף בעבודת התכנון שלי הוא הידע שלי לגבי עלויות העבודה העתידיות. אתגר שמחבר אותי למציאת פתרונות ורעיונות. למעשה, צבע לקירות הבית הוא פתרון נפלא לשינוי מהותי בחלל ללא עלות משמעותית".

P1350831

הידע העשיר שלה ועומק עבודתה נחבא תחילה בהתנהלותה הצנועה לגבי עצמה וככל שהמשכנו לדבר, זכיתי לשמוע ממנה עוד על נקודת המבט שלה, שהיא ייחודית בנוף העיצוב הישראלי. פיתוח חומרים וצבע היא תשוקה שבוערת בה מתוך שלל הכובעים אותם היא חובשת בחייה המקצועיים כמעצבת, אמנית וציירת. כדי להבין את הדבקות שלה במטרה, אצטט את אורלי רגב, מעצבת בסטודיו של תמר ומנהלת השיווק שלה, שהצטרפה אלינו לשיחה "נסיעה לאחר שעות עבודה לים המלח היא עניין ברור מאליו מבחינתה, אם מטרת הנסיעה היא לבחון גרגור של בוץ מסויים שיכול לעזור לה בפיתוח חומר לפרויקט נוכחי".

פורסם בתאריך: חמישי 27.2.2014
שליחה
הדפסה
pin it