הזווית האדריכלית

מסכי QR עד התקרה, חללים רוטטים, ומחאה חברתית: הביאנלה בוונציה מעלה שאלות על תפקידה של האדריכלות בימינו

 

הביתן האמריקאי סיפק את הזווית הצבעונית, תרתי משמע

IS 0637

Marzena Dream

IS 0773

Glass Bottle

IS 1123

Groovy

IS 1270

Wind Star
שמור גוונים למחשב
שמור גוונים למחשב
Photoshop
AutoCAD
SketchUp
Jpeg

תערוכת הארכיטקטורה החשובה בעולם שנפתחה בוונציה בחודש שעבר, קיבצה למפגן אדריכלי-אמנותי מרשים את מיטב השמות המובילים באדריכלות, לצד פרויקטים קבוצתיים בינלאומיים. התערוכה, שמשתרעת על פני 10,000 מ"ר, כוללת 69 פרויקטים אדריכליים שנעשו על ידי צלמים, אמנים, מבקרים וחוקרים. רובן הצעות מקוריות ומתקנים שנוצרו במיוחד עבור הביאנלה.

 

נושא התערוכה השנה – Common Ground, מבקש להפנות זרקור אל נקודות ההשקה בין תרבויות, אנשים ויוצרים, ולהעלות על הנס נושאים בוערים כמו צרכים חברתיים, אנושיים, תקשורת והמשכיות. אחת המטרות המוצהרות של התערוכה הייתה לאחות את הפער שנוצר בין ארכיטקטורה כחוליה מקשרת בין האזרח והמרחב הציבורי. ובמילים אחרות "להוריד את הארכיטקטורה אל העם", לתת לציבור פתח הצצה לעולם זה, להפוך אותו למוכר, וכן ליצור מוקד חי לחילופי רעיונות ודעות, כפי שניסח זאת אוצר התערוכה David Chipperfield: "ביאנלה זו, שנערכת בזמן של אי-יציבות כלכלית, מציעה לנו הזדמנות לשים בפרספקטיבה את ההישגים האדריכליים הבודדים שאין להכחיש כי נתנו זהות לשנים האחרונות, ולעורר דיון ממוקד יותר בחששות והציפיות המשותפים לכולנו".

 

ברוח זו, הוענקו השנה הפרסים היוקרתיים לפרויקטים שהיטיבו לבטא ערכים של שיתוף והומניות: פרס אריה הזהב לפרויקט בינלאומי הוענק השנה לפרויקט היפני Architecture. possible here? home-for-all, שעוסק ברגישות בפיתוח מגורים זמניים לנפגעי רעידת האדמה והצונאמי שהתרחשו בשנה שעברה. הפרויקט שואף ליצור באזורים מוכי האסון סביבת מגורים תומכת בסימן קהילתיות וקיימות.

 

פרס דומה לפרויקט עצמאי הוענק לסטודיו הבועט לאדריכלות Urban Think Tank, שהביא את סיפורו של Torre David, מגדל משרדים נטוש בקראקס, ונצואלה, שפלשו אליו בשנים האחרונות כ-700 משפחות חסרות אמצעים והקימו בו יש מאין תשתיות מאולתרות. מתוך מבט במרקם החיים הייחודי שנוצר במתחם, הפרויקט מעלה שאלות נוקבות על תכנון אורבני בצל פערים חברתיים חריפים. על פיהם, עתידו של תכנון זה טמון בשיתוף פעולה בין המגזר הפרטי, האדריכל והאזרח הקטן. במיצב שלהם, מסעדה מקומית היוותה נקודת מפגש תוססת למבקרים בתערוכה, חלל חי, שאת קירותיו כיסו צילומים המתעדים את הווי החיים במגדל.

 

בתערוכה i-city שהוקמה בביתן הרוסי, שזכה לציון לשבח מחבר השופטים, ניכרה השפעתה של התרבות הדיגיטלית על המרחב הציבורי. חלל התצוגה חופה כולו במסכים מוארים של קודי QR, שיצרו אפקט ויזואלי מרשים. בכניסה לתערוכה צוידו המבקרים בטאבלטים, ובסריקת הקודים חשפו אלה מידע על הפרויקט השאפתני להקמת "עמק הסיליקון" הרוסי Skolkovo.

 

מסתורין אפף את מיצב הסאונד של האמנית Katarzyna Krakowiak, שייצגה בתערוכה את פולין. החלל רחב הידיים נותר ערום וגולמי בקירות בטון ורצפת עץ בסיסית, אך הדרמה האמיתית התרחשה מאחוריהם. מערכת סאונד מתוחכמת שהוטמעה בהם השמיעה כל העת צלילים עמומים שהלכו והתגברו, יצרו רטט מסתורי תחת רגליהם של המבקרים וגרמו להם לא פעם להצמיד אוזן לכתלים. השופטים ציינו לשבח את המהלך הנועז של האמנית ואוצר הביתן, שמזמן למבקרים בחלל חוויה חושית אינטימית של שותפות גורל והקשבה.

 

את הזווית הצבעונית, תרתי משמע, סיפק הביתן האמריקאי, שזכה גם הוא לציון מיוחד מהשופטים. התערוכה Spontaneous Interventions: Design Actions for the Common Good הוקדשה למגמה שתופסת תאוצה בערי העולם – התערבויות עצמאיות של אזרחים, אמנים ומעצבים במרחב הציבורי, שנועדו לשפר את איכות החיים של התושבים: מנתיבי אופניים ששורטטו עצמאית ועד חוות קהילתיות ורשתות חברתיות לשיתוף מכוניות.

 

 

הביאנלה ה-13 לארכיטקטורה, ונציה. 25.11.12-29.08.12

 

שליחה
הדפסה
pin it